Modlitwa Jezusowa - "Trwać w Imieniu"

„Dusza ma upodobanie jedynie w trwaniu przy Bogu z miłosną uwagą, w wewnętrznym pokoju, ukojeniu i odpocznieniu, bez szczególnych rozważań (…). Dusza trwa przy Bogu jedynie za pomocą uwagi i ogólnego miłosnego poznania a bez zastanawiania się nad czymkolwiek”

św. Jan od Krzyża, Droga na Górę Karmel 

 

Modlitwa Jezusowa, nazywana też modlitwą prostoty czy modlitwą głębi, jest jedną z najstarszych form medytacji chrześcijańskich. Jej korzenie sięgają tradycji Ojców Pustyni z IV wieku, a od ponad tysiąclecia praktykowana jest na Świętej Górze Athos. Nie jest to jednak propozycja jedynie dla mnichów, lecz dla wszystkich chrześcijan pragnących modlitwy nieustannej i chcących wejść w proces, którego celem jest coraz większa bliskość z Bogiem, niezależnie od stanu i wykonywanej pracy. Od strony zewnętrznej, modlitwa ta polega zasadniczo na powtarzaniu w rytm oddechu imienia Jezus lub zdania modlitwy zawierającego to Święte Imię. W istocie jednak, jak sugeruje to św. Jan od Krzyża, chodzi w niej o miłosne trwanie w milczeniu przed Bogiem, przy Bogu i w Nim, pozostawiając w świadomości słowo Jezus (od hebrajskiego „Jeszua”, które oznacza „Jahwe jest zbawieniem”).

Rekolekcje są teoretycznym i praktycznym wprowadzeniem w tę formę modlitwy. Odbywają się w milczeniu i w odcięciu od zewnętrznych bodźców (telefon, internet, etc.), tak by jeszcze bardziej móc wejść w relację z Bogiem i swoim wewnętrznym światem. Ich uczestnikom zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji, choć modlitwę można też praktykować w pozycji siedzącej na krześle. Zachęcamy do zabrania wygodnego, najlepiej sportowego stroju.

Osobom, które już praktykują Modlitwę Jezusową i przeżyły tego rodzaju rekolekcje w innym jezuickim domu rekolekcyjnym, zapewniamy indywidualny plan dnia. Prosimy jednak by przy wypełnianiu formularza (w uwagach) dodać stosowną notkę.

W programie skupienia, poza samą praktyką Modlitwy Jezusowej, będzie również: codzienna Eucharystia, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, medytacja biblijna i czas na spacer.

Rekolekcje rozpoczniemy tuż po Bożym Narodzeniu, 27.12 o godz. 18:00 kolacją (w dniu przyjazdu przewidziana jest Eucharystia), a zakończymy 1.01 obiadem o godz. 13:00. Wieczór sylwestrowy i moment wejścia w Nowy Rok spędzimy na Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zasadniczo, poza wyjątkowymi sytuacjami uzgodnionymi z prowadzącym, nie ma możliwości uczestniczenia w rekolekcjach bez noclegu na miejscu albo tylko w ich części. 


Prowadzący: o. Maciej Obrzazgiewicz SJ

 

UWAGA! Przed przyjazdem na rekolekcje prosimy o zapoznanie się z WARUNKAMI POBYTU I ODPRAWIANIA REKOLEKCJI w naszym Ośrodku. W przypadku problemów z zapisaniem się przez przycisk "ZAPISZ SIĘ" (powyżej), prosimy o ściągnięcie pliku (link pod mapą) i przesłanie wypełnionego formularza mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub pocztą tradycyjną (ECCC, ul. Olecka 30, 04-984 Warszawa).

Koszty:

Pokój 1 osobowy z łazienką i pełnym wyżywieniem - 740 PLN

Pokój 2 osobowy z łazienką i pełnym wyżywieniem - 550 PLN

Osoby, które nie dysponują wystarczającymi środkami, prosimy o kontakt, abyśmy mogli znaleźć najlepsze rozwiązanie.