Modlitwa Jezusowa - "Trwać w Imieniu"

„Dusza ma upodobanie jedynie w trwaniu przy Bogu z miłosną uwagą, w wewnętrznym pokoju, ukojeniu i odpocznieniu, bez szczególnych rozważań (…). Dusza trwa przy Bogu jedynie za pomocą uwagi i ogólnego miłosnego poznania a bez zastanawiania się nad czymkolwiek” św. Jan od Krzyża, Droga na Górę Karmel 

 

ZAPISY NA LISTE REZERWOWĄ

Modlitwa Jezusowa, nazywana też modlitwą prostoty czy modlitwą głębi, jest jedną z najstarszych form medytacji chrześcijańskich. Jej korzenie sięgają tradycji Ojców Pustyni z IV wieku, a od ponad tysiąclecia praktykowana jest na Świętej Górze Athos. Nie jest to jednak propozycja jedynie dla mnichów, lecz dla wszystkich chrześcijan pragnących modlitwy nieustannej i chcących wejść w proces, którego celem jest coraz większa bliskość z Bogiem, niezależnie od stanu i wykonywanej pracy. Od strony zewnętrznej, modlitwa ta polega zasadniczo na powtarzaniu w rytm oddechu imienia Jezus lub zdania modlitwy zawierającego to Święte Imię. W istocie jednak, jak sugeruje to św. Jan od Krzyża, chodzi w niej o miłosne trwanie w milczeniu przed Bogiem, przy Bogu i w Nim, pozostawiając w świadomości słowo Jezus (od hebrajskiego „Jeszua”, które oznacza „Jahwe jest zbawieniem”).

Rekolekcje są teoretycznym i praktycznym wprowadzeniem w tę formę modlitwy. Odbywają się w milczeniu i w odcięciu od zewnętrznych bodźców (telefon, internet, etc.), tak by jeszcze bardziej móc wejść w relację z Bogiem i swoim wewnętrznym światem. Ich uczestnikom zapewniamy poduszki i stołeczki do medytacji. Zachęcamy do zabrania wygodnego, najlepiej sportowego stroju.

Osobom, które już praktykują Modlitwę Jezusową zapewniamy indywidualny plan dnia. Prosimy jednak by przy wypełnianiu formularza (w uwagach) dodać stosowną notkę.

W programie skupienia, poza samą praktyką Modlitwy Jezusowej, będzie również:

- codzienna Eucharystia,

- konferencja,

- rozmowa duchowa,

- adoracja Najświętszego Sakramentu,

- medytacja biblijna,

- czas na spacer.

 

Rekolekcje rozpoczniemy tuż po Bożym Narodzeniu, 27 grudnia o godz. 18:00 kolacją (w dniu przyjazdu przewidziana jest Eucharystia), a zakończymy 1 stycznia obiadem o godz. 13:00. Wieczór sylwestrowy i moment wejścia w Nowy Rok będziemy świętować w cichej i życiodajnej przestrzeni naszego serca. Zasadniczo, poza wyjątkowymi sytuacjami uzgodnionymi z prowadzącym, nie ma możliwości uczestniczenia w rekolekcjach bez noclegu na miejscu albo tylko w ich części. 

Propozycję tę polecamy przede wszystkim osobom, które już wcześniej odprawiły Ćwiczenia duchowe św. Ignacego, choć nie jest to bezwględny warunek uczestnictwa. 


Prowadzący: o. Maciej Obrzazgiewicz SJ

 

UWAGA! Przed przyjazdem na rekolekcje prosimy o zapoznanie się z WARUNKAMI POBYTU I ODPRAWIANIA REKOLEKCJI w naszym Ośrodku. W przypadku problemów z zapisaniem się przez przycisk "ZAPISZ SIĘ" (powyżej), prosimy o ściągnięcie pliku (link pod mapą) i przesłanie wypełnionego formularza mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub pocztą tradycyjną (ECCC, ul. Olecka 30, 04-984 Warszawa).

Koszty:

Pokój 1 osobowy z łazienką i pełnym wyżywieniem - 740 PLN

Pokój 2 osobowy z łazienką i pełnym wyżywieniem - 550 PLN

Osoby, które nie dysponują wystarczającymi środkami, prosimy o kontakt, abyśmy mogli znaleźć najlepsze rozwiązanie.