Skip to main content

Rekolekcje dla osób z niepełnosprawnością ruchową - WINDA

Rekolekcje ignacjańskie dla osób z niepełnosprawnością i tych, którzy chcą im pomóc.

Takie rekolekcje  organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego z Warszawy w  Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC), w Warszawie-Falenicy.  Prowadzą je ojcowie jezuici.

Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych,   a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w ich życiu.

Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też odprawiają swoje rekolekcje.

Żeby rekolekcje mogły się odbyć, osoby niepełnosprawne muszą mieć opiekunów.

To jest też propozycja odprawienia Ćwiczeń Duchowych jako opiekun osoby z niepełnosprawnością. Potrzebna jest pomoc w czynnościach życiowych - myciu, ubieraniu się, czasem karmieniu, pchanie wózka. Nie potrzeba specjalnego przygotowania ani doświadczenia, wystarczy dobra wola, chęć pomocy drugiemu człowiekowi i otwartość na tego człowieka.   Uczestnicy naszych rekolekcji to, oczywiście, osoby sprawne umysłowo, więc same powiedzą co i jak trzeba zrobić. Każdy opiekun ma swojego podopiecznego przez cały czas rekolekcji. Organizujemy też małe szkolenie odnośnie podstawowych zasad pomocy osobie niepełnosprawnej.

Termin rekolekcji: 25-31 sierpnia 2024 r.

Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy przesyłać na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Nasze rekolekcje zachowują najważniejsze elementy metody Ćwiczeń Duchowych – milczenie, medytacje, adoracja, rozmowy indywidualne z kierownikiem duchowym. Dostosowanie do możliwości osób chorych to mniej medytacji – tylko dwie, trzecia dla chętnych. Jest więcej czasu na odpoczynek. Milczenie nie jest absolutne, raczej jest to wyciszenie. Nie ma żadnych rozmów poza koniecznymi między chorym a opiekunem, które są ograniczone do niezbędnego minimum. Posiłki też są w milczeniu.

Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje możliwość indywidualnego prowadzenia.

Hasło naszych rekolekcji to „Winda”. Bo mają pomóc tym, którym trudno jest chodzić, wznieść się ku Bogu. Jak pisała święta Teresa z Lisieux: ...teraz nie wymaga już wysiłku wchodzenie po stopniach schodów, u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Ja także chciałabym znaleźć windę, aby wznieść się aż do Jezusa, gdyż jestem za mała, żeby wspinać się po stromych schodach doskonałości.